Osoby z niepełnosprawnością każdego dnia napotykają na swojej drodze liczne bariery. Do największych z nich należą przeszkody architektoniczne, społeczne, a także finansowe. Jednak nauka i technika wychodzą naprzeciw niektórym z tych problemów. Specjalistyczny sprzęt dla niepełnosprawnych jest szansą na samodzielne funkcjonowanie.
Bezpieczeństwo – podstawowe kryterium zakupu
Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych rozwiązań dla osób z niepełnosprawnością. Jest to zarówno sprzęt rehabilitacyjny, jak i urządzenia umożliwiające poruszanie się czy wykonywanie codziennych czynności. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na trzy podstawowe kryteria: bezpieczeństwo, użyteczność i samodzielność. Czego dokładnie dotyczą?
Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa to najważniejszy warunek, jaki powinien spełniać sprzęt dla niepełnosprawnych. Nie bez powodów wszystkie urządzenia i akcesoria muszą uzyskać atesty i certyfikaty, zanim zostaną wprowadzone do sprzedaży i trafią do domów, szpitali czy innych placówek medycznych. Chociaż stosowne oznaczenia z pewnością świadczą o tym, że dany sprzęt jest bezpieczny w użytku, warto samodzielnie sprawdzić to w praktyce. Zdajemy sobie sprawę z tego, że przetestowanie produktu przed zakupem nie zawsze jest możliwe. Najważniejsza ewentualność, jaką należy rozważyć, to czy istnieje ryzyko upadku. Istotne jest także bezpieczeństwo opiekuna, a zatem czy osoba obsługująca urządzenie może zostać narażona na upadek, czy zranienie.
Użyteczność – nie marnuj pieniędzy i miejsca w domu
W następnej kolejności należy zwrócić uwagę na użyteczność danego sprzętu. Czy jest to coś, co jest niezbędne do codziennego funkcjonowania, a może zbyteczny gadżet? Jeśli masz pewność, że urządzenie będzie wykorzystywane codziennie do różnych czynności i aktywności, to bez wątpienia będzie zakupem wartym każdej złotówki. Natomiast w sytuacji, gdy korzystanie ze sprzętu będzie okazjonalne, lepiej przeznaczyć swój budżet na coś innego. Warto też zastanowić się, czy urządzenie można zastąpić czymś wielofunkcyjnym, co będzie użyteczne przy różnych czynnościach. To pozwoli zakupić jedno, praktyczne rozwiązanie, zaoszczędzić gotówkę i cenne miejsce w domu czy mieszkaniu.
Zanim zdecydujesz się na inwestycję w urządzenie, porównaj je z innymi rozwiązaniami tego typu. Sprzęty dla niepełnosprawnych możesz znaleźć m.in. w sklepie pokonaj-bariery.pl.
Samodzielność – korzyść dla niepełnosprawnego i opiekuna
Ostatnią kwestią, nad którą pochylimy się w tym artykule, jest samodzielność. Dla osób z niepełnosprawnością możliwość wykonywania codziennych czynności bez pomocy opiekuna jest niezwykle ważna. Dlatego też powstaje tak wiele urządzeń umożliwiających nie tylko poruszanie się bez pomocy osób trzecich, ale i samodzielne wstawanie czy dbanie o higienę. Dzięki temu niepełnosprawni mogą żyć wygodniej. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy sprzęt, którego zadaniem jest codzienna pomoc niepełnosprawnym, wymaga obsługi drugiej osoby. W takim wypadku obecność i asysta opiekuna są nieodzowne. Jeśli istnieje taka możliwość, polecamy inwestowanie w urządzenia, z których niepełnosprawny może korzystać samodzielnie. Jest to ogromne ułatwienie zarówno dla osoby z ograniczeniem ruchowym, jak i jej opiekuna. Tego typu rozwiązania dają niepełnosprawnym poczucie normalności, a ich domownikom ulgę w obowiązkach.